Rutin Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

heading_title

Saç tipinizi bilin.

Her insanın farklı saçları vardır ve genellikle farklı şekillerde tedavi edilmesi ve ilgilenilmesi gerekir. Ona en iyi şekilde bakmak için ne tür saçlara sahip olduğunuzu öğrenin. Birkaç gün doğal saçlarla gidin, herhangi bir ürün kullanmayın ve saç eğiliminizin ne olduğunu gözlemleyin. Saçınızın nasıl olduğunu keşfedebilirsiniz:

·         Yağlı

·         Kuru

·         Normal

·         Dalgalı

·         Düz

·         Kıvırcık

·         Kalın

·         İnce

Saç tipinizi çözdükten sonra, her zaman saçınızı buna göre tedavi edin. Saçlarınız muhtemelen bir arkadaşınızın saçından belirli ürünlere ve bakımlara farklı tepki verecektir.

 

Gerektiğinde saçınızı yıkayın.

Birçok insan saçlarını günlük olarak yıkaması gerektiğine inanır, ancak gerçekte çoğu saç tipinin saçlarını sadece her gün veya haftada birkaç kez yıkaması gerekir. Saç tipinize bağlı olarak, sadece alışkanlıktan değil, kirli olduğunda saçınızı yıkayın.

Kuru saçlarınız varsa, sadece her üç günde bir yıkamanız gerekir.

Saçlarınız daha fazla yağ eğilimli ise, her gün yıkamayı deneyin, ancak sadece bir gün sonra gerçekten yağlı görünüyorsa, her gün yıkayabilirsiniz.

Normal saçlarınız varsa (süper kuru değil ve süper yağlı değil) saçlarınızı iki günde veya üç günde bir yıkamanız gerekir

Saçınızı ne kadar yıkamanız gerektiğine dair mükemmel bir formül yoktur. Sadece saçınızı izleyin ve kirlendiğini hissettiğinizde yıkayın. Çok fazla yıkamak, doğal yağların saçınıza geri gelmesini engelleyerek saçınıza zarar verebilir.

 

Saçları sıcak suyla yıkamaktan kaçının.

Sıcak su aslında saçınızı doğal bir saç kremi olarak işlev gören koruyucu yağlardan uzaklaştırabilir. Saçları ılık suyla yıkayarak saçınızın doğal parlaklığını kaybetmesini önler ve donuk saçları da önlersiniz.

 

Saçlar ıslandığında tarak kullanın.

Duştan çıktıktan sonra saçlarınıza bir fırça sürmek cazip gelebilir, çünkü bu karışıklıklardan kurtulmanın hızlı bir yoludur. Ancak, geniş dişli bir tarak duş sonrası herhangi bir düğüm kaldırmak için en iyi yoldur. Bir fırça genellikle saçlarınızı koparır ve çeker, kırılmasına ve hasar görmesine neden olur, bu yüzden bir tarak kullanın ve saçınızın altından başlayın, yukarı doğru tarayın.

 

Saçınızın kurumasını bekleyin.

Fön makineleri saçınızı kurutmanın hızlı bir yoludur, ancak kurutucudan gelen ısı saç köklerinize zarar verebilir ve kuru, hasar görmüş saçlara yol açabilir. Mümkün olduğunda saçınızın hava ile doğal yoldan kurumasına izin verin.

 

Saçınızı düzenli olarak düzeltin.

Saç bölünmüş uçlara eğilimlidir ve saçınızı kesmeden uzun süre beklerseniz, hasarlı ve sağlıksız görünebilir. Saçlarınızı her üç ayda bir düzeltmeye çalışın ve eğer gerçekten bölünmüş uçlara eğilimliyseniz, saçlarınızı altı haftada bir kesin.

 

Bir salonu sık sık ziyaret etmek çok fazla sorun veya çok pahalıysa saçınızı kendiniz düzeltin. Saçlarınız için makaslara yatırım yapın ve başınızın arkasını görmenizi sağlayan bir ayna kullanın. Saçlarınızı ıslak veya düz olduğunda düzeltmek en kolay yoldur, böylece uçları bile alabilirsiniz.

 

Saçlarınızla sürekli uğraşmaktan kaçının.

Saçınızın zaten doğal yağları olduğu için elleriniz ile sürekli saçınıza dokunmak saçlarınızdaki yağları artırarak yağlı görünmesini sağlayabilir. Bundan kaçınmak için en iyi seçenek, yönetilebilir ve gün boyunca sizi rahatsız etmeyecek bir saç kesimi elde etmektir.

İlgili Gönderi

Kendinize ve Saçınıza Bakmak

Kendinize ve Saçınıza Bakmak

Nasıl haftada bir yüz maskeleri kullanmak teninizi aydınlatabilirse, saç maskeleri kullanmak da saçınıza gerçekten fayda sağlayabilir. Buklelerinizin nispeten sağlıklı olduğunu düşünseniz bile

Kıvırcık Saçların Bakımı

Kıvırcık Saçların Bakımı

Kıvırcık saçlar normal saçlardan daha kurudur ve bu nedenle yıpranmaya daha yatkındır. Kıvırcık saçlarınız varsa, şampuanlama işlemi sırasında saçlarınızı hafifçe beslemek iyi bir

Saçlarınız için Ekstra Koruma Nasıl Sağlanır

Saçlarınız için Ekstra Koruma Nasıl Sağlanır

Saç boyasında saçınıza zarar verebilecek birçok kimyasal vardır ve çok sık yapılırsa bu hasarı onarmak neredeyse imkansızdır. İsterseniz, doğal saç renginize sadık kalın,