Daha Sağlıklı Diyet Seçimleri Yapma 2

Daha fazla su için.

Daha fazla su içmek için bilinçli bir çaba gösterin. Daha sağlıklı bir yaşam sürmek için bedenin yeterince su alması şarttır.

Susuz kaldığınızda, sadece sağlığınızı değil, aynı zamanda nasıl hissettiğinizi de etkileyebilecek çeşitli yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Susuz kaldığınızda kronik baş ağrılarınız, halsizlik ve öğleden sonra sersemliğiniz olabilir.

Her gün yaklaşık sekiz ila 13 bardak su almayı hedefleyin. Bu miktar yaşınıza, cinsiyetinize ve aktivite seviyenize göre değişecektir.

Su sayılabilecek içecekler şunlardır: su, aromalı sular, kafeinsiz kahve ve kafeinsiz çay. Spor içeceklerinin genellikle çok fazla şeker içerdiğini ve 1: 1 oranında su ile seyreltilmesi gerektiğini unutmayın.

 

Alkolü sınırlayın.

Aşırı alkol tüketimi kilo almanıza ve genel sağlığınız üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Sağlık profesyonelleri genellikle kadınların günde birden fazla alkollü içecek tüketmemelerini ve erkeklerin günde en fazla iki alkollü içecek tüketmelerini tavsiye etmektedir.

Kilo verme ve daha ince olma arzunuzu desteklemeye yardımcı olması için bunları önerilerden daha da sınırlandırın. Alkol sadece kalori sağlar, beslemez.

Tipik olarak bir porsiyon alkol 4 oz şarap, 2 oz likör veya bir 12 oz biradır.

 

Takviyeleri düşünün.

Diyetiniz sınırlı olduğunda alerjiler, diyet kısıtlamaları vb. nedeniyle vücudunuz için yeterli hayati besin almanıza yardımcı olacak bir takviyeye güvenmeniz gerekebilir. Takviyeye ihtiyacınız olup olmadığı ve hangilerinin sizin için doğru olabileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Takviyeler, alabileceğiniz diğer ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir, bu nedenle yan etkiler ve olası etkileşimler hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünür, yani çok fazla alırsanız, fazlalığı idrar yolu ile atamazsınız, vücudunuzda kalır. Bu çok tehlikeli olabilir ve bu nedenle ne kadar almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Asla tavsiye edilen miktarları aşmayın.

Kalsiyum (özellikle kadınlar için), demir (ağır bir dönemi olan kadınlar için) veya B12 (vegan veya vejetaryen olanlar için) almayı düşünebilirsiniz.

Unutmayın, vitaminler yedek olarak vardır. Yiyeceklerin yerine kullanılmamalıdır. Beslenmenizin daima mümkün olduğunca gıdalardan alınmasını hedeflemelisiniz.

 

Serotonin seviyenizi doğal olarak artırın.

Serotonin (“mutluluk hormonu”) ruh halini, uykuyu, hafızayı ve iştahı düzenler. Triptofan / protein oranı yüksek olan sebze ve tohumları yiyerek beyninizdeki serotonin seviyelerini artırabilirsiniz. Çünkü serotonin, gıdadaki proteinden gelen esansiyel bir amino asit olan triptofan ile sentezlenir.

Kan plazmanızda çok fazla LNAA olduğunda triptofan kan-beyin bariyerini geçemez.

Tohumlardaki (ve sebzelerdeki) karbonhidratlar, kan plazmanızda insülin aracılı LNAA’nın azalmasına neden olur, böylece daha fazla triptofan beyine daha fazla serotonin üreteceği yere girebilir.

En iyi malzemeler susam, kabak, ayçiçeği, kabak tohumları gibi tohumlardır. Ama onları kızartmayın, çünkü bu onların etkilerini azaltır.

Triptofan açısından zengin hayvansal ürünler (tavuk, süt ve peynir gibi) beyninizdeki serotonin seviyelerini artırmaz. Varsa, olumsuz bir etkisi olacaktır. Çünkü hayvansal ürünlerdeki karbonhidratlar kan plazmasındaki LNAA seviyelerini düşürmez.

Related Articles

Kıvırcık Saç Nasıl Şekillendirilir?

Kuru üflerken bir difüzör kullanın. Difüzörler, fön makinesinin hava akışını eşit olarak dağıtmaya ve ayrıca bukleleri ayarlamaya ve ezmeye yardımcı...
Read more

Kısa Saçların Yıkanması

Saçınızı nemlendirici bir şampuanla yıkayın. Yağlı görünmeye başladığında saçınızı yıkamalısınız, ancak saçınızın dokusuna bağlı olarak, kısa saçlarınızı her gün düzeltmeniz...
Read more

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir